Кашель – пристосувально-захисна реакція організму, що забезпечує збереження й очищення дихальних шляхів від агентів-подразників (мокротиння, слиз, гній, кров) та чужорідних частинок (пил, шматочки їжі і т. д.). Він може бути сухим (без виділення мокротиння) або вологим (з виділенням мокротиння).

Оскільки кашель передусім є захисним механізмом організму, то головним завданням є не його усунення, а полегшення. Винятком є тільки сухий кашель, який, замість захисту, значно погіршує стан хворого (викликає напади задухи, блювання тощо).

Для того, щоб зробити правильний вибір препарату, здатного допомогти кашлю максимально виконати свою природну функцію – очищення, необхідно з’ясувати процеси, що відбуваються на слизовій оболонці дихальних шляхів у разі запалення.

Будова респіраторного епітелію

Соотношение серозного и слизистого компонентов
Рис.1. Співвідношення серозного і слизового компонентів у нормі (А) і у разі патології (Б)

На рис. 1 зображено:

А) у нормі:

 • верхній тонкий густий шар слизу, який є першим бар’єром захисту, оскільки містить велику кількість імуноглобулінів (природних борців з інфекцією) і на нього осідає пил і мікроорганізми, які потрапили з потоком повітря;
 • шар не надто щільного слизу, що розташований під верхнім шаром, у якому для виведення слизу вільно і синхронно рухаються іззовні-назовні війки війчастого епітелію;
 • келихоподібні клітини, завдання котрих – вироблення слизу.

Б) у разі патології:

 • знижується секреція слизу келихоподібними клітинами;
 • зменшується шар рідкого слизу й збільшується шар густішого;
 • внаслідок запалення і токсичного впливу війчастий епітелій втрачає рухову активність і можливість виведення слизу;
 • слизова оболонка стає «сухою»;
 • з’являється сухий, подразливий кашель, що погіршує якість життя.

Що повинні зробити відхаркувальні препарати, щоб повернути роботу респіраторного епітелію до норми:

 1. зробити густий слиз більш рідким (муколітичний ефект);
 2. збільшити кількість слизу, що виробляється келихоподібними клітинами, для забезпечення вільного руху війок (секретолітичний ефект);
 3. активізувати і синхронізувати поступальний рух війчастого епітелію (мукокінетичний ефект).

При лікуванні кашлю важливо також пам’ятати про можливість розвитку бронхообструктивного синдрому (БОС), при якому утворюється набряк слизової оболонки бронхів, збільшується продукція в’язкого слизу і виникає спазм гладеньких м’язів бронхів, що перешкоджає виходу мокротиння (рис.2).

Рис.2.

У кого є ризик розвитку бронхообсруктивного синдрому:

 • діти (особливо у віці до 3 років);
 • хворі на хронічні захворювання бронхів;
 • астматики;
 • лергіки;
 • працівники на виробництвах зі шкідливими умовами праці (шахти, борошномельні цехи, цементні заводи та ін.);
 • курці з великим стажем.

Висновок очевидний. епарат для лікування кашлю має бути універсальним. А саме – бути ефективним при будь-якому виді кашлю і мати багатопрофільну дію (муколітик, секретолітик, мукокінетик і бронхолітик (!) водночас). Крім того, він повинен бути максимально безпечним. Таким лікарським засобом є рослинний препарат Проспан®.

Проспан® – німецький рослинний препарат на основі оригінального стандартизованого сухого екстракту листя плюща (використовується лише для виробництва Проспану®). Проспан® призначений для лікування будь-якого виду кашлю, навіть кашлю курця, оскільки є рослинним відхаркувальним препаратом із вираженим і доведеним бронхолітичним ефектом. Проспан® сприяє розрідженню слизу, його активному виведенню з дихальних шляхів і, що особливо важливо, зняттю спазму мускулатури бронхів. Проспан® не містить спирту, барвників, цукру. До переваг Проспану® можна також віднести можливість використання всіма віковими групами, починаючи від новонароджених дітей, а також приємний смак і різноманіття лікарських форм: сироп, шипучі таблетки форте і розчин у стіках.

Надзвичайно важливо, що і дорослі, і діти позитивно оцінюють споживчі якості Проспану® й обирають його знову для лікування повторних випадків виникнення кашлю.

Кашель? – Проспан®!


Важливо!

Для зниження в’язкості мокротиння й полегшення його відходження при кашлі вагоме значення має вживання великої кількості рідини і підтримання вологості в кімнаті хворого.


* Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтесь із лікарем. Зберігати в недоступному для дітей місці.


Проспан сироп: виробник Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG (Німеччина), р. с. № UA/0672/02/01 від 20.04.2012; Проспан форте таблетки шипучі: виробник Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG (Німеччина), р. с. № UA/0672/01/01 від 08.05.2014; Проспан розчин 5 мл: виробник Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG (Німеччина), р. с. № UA/0672/03/01 від 23.06.2010.