У повсякденному житті доводиться вирішувати безліч питань, але, мабуть, найбільш актуальним, гострим і всесезонним серед них є питання профілактики і лікування гострої інфекції дихальних шляхів. За відповіддю ми вирішили звернутися до спеціаліста у галузі імунології.

ДУМКА СПЕЦІАЛИСТА

Свидро Олена Вікторівна

Свидро Олена Вікторівна

Наш експерт: канд. мед. наук, асистент кафедри клінічної імунології і алергології з курсом медичної генетики НМУ ім. О. О. Богомольця, головний спеціаліст з питань імунології Департаменту охорони здоров’я м. Києва

Олено Вікторівно, що це таке – гострі інфекції дихальних шляхів і у чому їх небезпека?

Гострі інфекції дихальних шляхів – це група хвороб, які мають спільні риси: швидкий початок і перебіг; причину – інфекція, збудник якої потрапляє з повітрям, яке вдихаємо (рідше – при контакті); «мішень» (головне, що страждає в організмі) – органи дихання. Усім відомі інші назви цих хвороб: гострі респіраторні захворювання (ГРЗ), гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) і, звісно, побутове визначення «застуда». Один із варіантів ГРВІ вирізняється серед інших через надто яскраву клінічну картину, високу інтоксикацію і небезпечні наслідки – це грип.

Захворіти на ГРЗ–ГРВІ має шанс практично кожна людина, а захист після хвороби нетривалий, та й варіантів інфекції чимало, тому за період холодного сезону можна постраждати 3–4 рази. Однак найбільшої небезпеки ці інфекції можуть завдати маленьким дітям, вагітним і матерям, котрі годують груддю, людям похилого віку, а також усім, у кого послаблений імунітет (групи ризику).

У хворих на застуду можуть виникати ускладнення. Перш за все охоплюються запаленням розташовані поруч тканини й органи. Це порожнини (пазухи) носа (розвивається гайморит, фронтит, сфеноїдит, етмоїдит), вуха (отит), нервові тканини (неврит, менінгіт тощо). Хвороба може зачепити нижні відділи дихальної системи (бронхіт, запалення легень), глибоко вразити очі від роговиці до нерва на очному дні.
Розносячись кров’ю по всьому організму, інфекція здатна виявитися у серці, суглобах, видільній системі (нефрит і т. д.). Часто гостра інфекція створює відповідні умови для активації іншої, хронічної, інфекції, яка вже давно оселилася у нашому організмі і чекала на слушний момент (наприклад, герпес).

Що ж робити, якщо захворіли?

Рекомендація № 1
Якщо Ви захворіли, зверніться до лікаря, щоб не пропустити щось небезпечне і не нашкодити собі вживанням засобів і процедурами, які не можна поєднувати або які протипоказані при цій інфекції чи особисто Вам.

Рекомендація № 2
Не відкладайте візит до лікаря, якщо Ви спостерігаєте:

 • температуру тіла більше 39º С, яка майже не знижується навіть після вживання жарознижувальних препаратів, або невисоку температуру, яка тримається більше 5 днів;
 • нестачу повітря, часте дихання, яке ускладнене на вдиху/видиху, супроводжується болем або свистом у грудях, блідістю шкіри;
 • кашель з мокротинням зеленого, коричневого кольору, з кров’ю;
 • порушення свідомості (непритомність, втрата орієнтації, сплутане мовлення);
 • судоми або блювання;
 • різкий головний біль і неможливість нахилити голову;
 • яскраво виявлений набряк обличчя і шиї, рук і ніг;
 • висип, який не зникає при натисканні;
 • звичайні застудні явища, які не зникають через 7–10 днів, або їх вираженість посилюється чи доповнюється новими симптомами.

Рекомендація № 3
Складіть план лікування і поведінки на найближчі дні.
У більшості випадків хворий повинен перебувати вдома під контролем лікаря. Потрібно часто провітрювати кімнати, проводити вологе прибирання, обмежити фізичні і зорові навантаження, переглянути свій раціон. Їсти потрібно часто і невеликими порціями. Страви повинні бути легкими, нежирними, майже без спецій, напої – теплими (чай, морси, киселі, компоти тощо).

У лікуванні перевагу віддають препаратам, що діють на причину захворювання – віруси і бактерії. Іншим важливим механізмом боротьби з ГРЗ–ГРВІ є підвищення імунного захисту за допомогою спеціально створених препаратів. Невід’ємною складовою лікування ГРЗ–ГРВІ є заходи з виведення токсинів з організму (дезінтоксикація), зволоження слизових оболонок і симптоматичне лікування.

Чи можна здійснювати профілактику гострих інфекцій дихальних шляхів?

Звісно, так. Профілактика поширення застуди серед здорових людей вимагає усвідомленої поведінки з боку хворих, котрі повинні обмежити спілкування з іншими людьми, користуватися при контакті маскою, яка закриває рот і ніс. Здорові люди повинні використовувати сольові спреї-зволожувачі слизових оболонок, частіше провітрювати приміщення і зволожувати у них повітря (за можливості – не просто прибирання, а й кварцювання), займатися загальнозміцнювальними вправами (гімнастика, біг, плавання, загартовування), уникати недосипання, не торкатися обличчя у транспорті, магазині, інших громадських місцях, не помивши перед цим руки, і, нарешті, одягатися відповідно до погоди. Дотримання цих нескладних правил допоможе завжди залишатися у всеозброєнні і бути здоровими!


До уваги!

Допомогти зміцнити імунітет і значно прискорити одужання при ГРЗ без ускладнень може препарат Есберітокс*.


ЕСБЕРІТОКС, рослинний німецький препарат, до складу якого входять:

 • екстракт коріння баптизії красильної – діє на В-лімфоцити (вид імунних клітин) і сприяє утворенню антитіл, важливих воїнів імунітету, завдання яких – запобігти розмноженню вірусів і бактерій і нейтралізувати токсичні речовини, які ці хвороботворні мікроорганізми виділяють;
 • екстракти коріння ехінацеї пурпурної та ехінацеї палліди – підвищують показники фагоцитозу (активне захоплення і перетравлювання збудників хвороби спеціальними клітинами крові – фагоцитами);
 • екстракт молодих пагонів і листя туї – має противірусну дію

Таким чином, Есберітокс діє виключно за допомогою рослинних компонентів. Його добре переносять діти від 4 років. Він не містить смакових добавок, барвників і консервантів.

Есберітокс скорочує тривалість хвороби і зменшує частоту повторних випадків захворювання при ГРЗ – вірусних і бактеріальних інфекціях (синуситах, отиті, бронхіті, тонзиліті, пневмонії та ін.)1.

Головне завдання Есберітоксу – підвищити захисні сили організму, прискорити одужання під час респіраторних захворювань і не допустити їх повторні випадки. І він успішно це виконує.

Есберітокс

Есберітокс прискорює одужання під час респіраторних захворювань!


*Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтесь із лікарем. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Есберітокс таблетки № 40, № 60: виробник Schaper&Brummer GmbH & Co. KG (Німеччина), р. с. UA/11978/01/01 від 25.01.2012.

1Ergebnisse einer placebokontrollierten, doppelbinden Studie zur Wirksamkest von Esberitox® bei akuten Atemwegsinfekten. Quelle: Henneicke-von Zepelin, H.-H., et al. // Current Medical Research and Opinion. – 1999. – Vol. 15: 214–227.

samolechenie-ukr

Офіційний дистриб’ютор в Україні ТОВ «Вест Фарма», м. Київ, вул. Лісна, 30-А, тел.: (044) 401-81-03.