Звісно, всі батьки хочуть, щоб їхня дитина росла здоровою, кмітливою й успішною. Але ж як це все поєднати? Адже процес усебічного розвитку і здобуття великого обсягу знань вимагає від малюків не лише великої концентрації уваги й посидючості, а й колосальних витрат внутрішніх сил.

ДУМКА СПЕЦІАЛИСТА

Больбот Юрій Кононович

Юрий Кононович Больбот

Наш експерт: доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри госпітальної педіатрії № 3 і неонатології Дніпропетровської медичної академії, заслужений лікар України, член Американської асоціації педіатрів, член-кореспондент Петровської академії наук і мистецтв, член Міжнародної професорської асоціації.

Юрій Кононович, як лікар-педіатр, що Ви думаєте про інтелектуальні навантаження, яких зазнають сучасні діти?

– Бажання батьків забезпечити успішне майбутнє для своїх дітей, безперечно, заслуговує поваги. Проте в усьому слід знайти золоту середину. Як свідчить практика, мода на так звані методики раннього розвитку мають не лише свої переваги, а й недоліки. Надмірне інтелектуальне навантаження може негативно вплинути на емоції, психіку і фізичне здоров’я малюків. Крім того, існують визначені природою терміни і послідовність дозрівання нервової та інших систем організму. Це ж стосується і розвитку мозку. Зокрема, нервові центри, які відповідають за емоційний контроль, волю і читання, активно розвиваються лише після дозрівання рухових центрів. Якщо ці етапи випередити примусово, то становлення дитини може відхилитися від норми. Також варто знати, що неправильна організація навчального і розвивального процесів викликає у дитини стрес. А, як відомо, стрес підриває нервову систему. Звідси проблеми зі сном, часті застуди, енурез (нетримання сечі), нервові зриви.

Тобто пришвидшувати інтелектуальний розвиток дітей не варто?

– Це залежить від того, як розуміти це поняття. Я вважаю, що найкращою школою для вундеркіндів є сім’я, а ідеальними вчителями – самі батьки. Любов і щиру турботу не замінить ніщо. Малюки розвиваються у процесі гри та спілкування. І чим більше цьому приділяти часу, тим швидше відбуватиметься розвиток. Будь-які батьки можуть виростити генія. Але для цього потрібні любов, бажання, час і зусилля.

Багато батьків скаржаться на непосидючість і неуважність своїх дітей. Що б Ви їм порадили?

– По-перше, батькам варто знати, що посидючість у дітей формується тільки у віці 5–6 років. У цьому віці дитина здатна утримувати увагу на одному предметі не більше 10–15 хвилин. До 6 років увага дітей усе ще мимовільна, тобто її неможливо скерувати вольовим зусиллям, тому всі прохання зосередитися марні. Привернути увагу малюка можна лише чимось цікавим і яскравим.
По-друге, посидючість і здатність до тривалої концентрації уваги можна розвивати. У цьому дуже допомагають ігри. І йдеть не лише про рольові або рухливі ігри. Адже у гру можна перетворити все, навіть вивчення літер і цифр. Головне, щоб малюкові було цікаво. Виробити посидючість допомагають заняття з малювання, ліплення, складання мозаїки або пазлів.

У кожній родині настає момент, коли малюк іде у дитячий садок або школу. Чи потрібно до цього готуватися заздалегідь?

– Адаптація в дитячому колективі не завжди відбувається без проблем і часто супроводжується порушеннями в роботі нервової та імунної систем. Нова атмосфера, необхідність дотримуватися визначеного режиму дня, зміна харчування, інші методи навчання – все це для малюка стрес. Проявлятися це може у формі нервових зривів і застуд. Особливо складно процес адаптації відбувається у непосид. Унаслідок своїх особливостей їм важко концентрувати увагу і дотримуватися визначених правил. Тому до відвідування дитячого садка або школи необхідно готуватися заздалегідь. Для цього вдома разом із дитиною складіть режим дня і контролюйте його дотримання. Хваліть і заохочуйте за кожне найменше досягнення: за своєчасний підйом, швидке вмивання, самостійне одягання, виконання завдання тощо. Щоденно гуляйте на свіжому повітрі, чергуйте інтелектуальні заняття з рухливими іграми і, звісно ж, частіше кажіть дитині слова любові, адже саме вони додають їй упевненості й сили.


До уваги!

Ваш малюк невгамовно-невтомний непосида? Непосидючість заважає йому зосередитися на заняттях і спілкуватися з дорослими й однолітками? Натуральний комплексний німецький препарат Кіндінорм Н допоможе Вашій дитині стати більш зібраною, підвищити концентрацію уваги, покращити здатність до навчання і знизити надмірну активність.


NB!

Кіндінорм Н показаний дітям при інтенсивних навантаженнях. Кіндінорм Н покращує концентрацію уваги і здатність до навчання1.


Важливо!

КІНДІНОРМ Н має натуральний склад, не є психотропним засобом (нейролептики, седативні препарати), а отже, не виявляє притаманну їм побічну дію.


КІНДІНОРМ Н, завдяки своєму складу:

  • ПОКРАЩУЄ здатність до навчання1;
  • ПІДВИЩУЄ концентрацію уваги;
  • ЗНИЖУЄ підвищену активність та імпульсивність;
  • ПОЛЕГШУЄ адаптацію дитини до нового оточення1;
  • ДОЗВОЛЕНИЙ для вживання дітям від 1 року і підліткам.

Кіндінорм


Цікаво знати!

Психологи радять обнімати дитину не менше 4 разів на день, а для того, щоб дитина відчувала себе захищеною, її потрібно цілувати не менш ніж 8 разів на день!


* Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтесь із лікарем. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Кіндінорм Н гранули по 10 г у флаконі: виробник DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG (Німеччина), р. с. № UA/12080/01/01 від 28.03.2012.

1Інф. лист МОЗ України: Корекція когнітивних порушень у дітей дошкільного віку з дефіцитом заліза. – 2013. – № 13.

samolechenie-ukr